Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Większość, szczególnie młodych Polaków planuje wyprawy do pracy za granicę. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że z takiej pracy, też należy się rozliczać w naszym urzędzie skarbowym.

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?
Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Najczęściej urząd skarbowy wie o tym poprzez wpływy środków na nasze konto bankowe. Gdy mamy zagraniczne konto między państwami Unii Europejskiej, to częściowo zostaje zdjęta tajemnica bankowa. Dla nas oznacza to, że polski rząd wie już o naszych środkach. Z takiego konta należy dokonać rozliczenia. Urząd skarbowy może także wysłać zapytanie do swojego zagranicznego odpowiednika, by sprawdził dane podatnika i czy dana osoba rozliczyła się z podatków. Urzędy współpracują ze sobą, by sprawdzić potencjalnych nieuczciwych podatników. Również mogą nas zgłosić sami sąsiedzi, którzy wiedzą o naszych dochodach. Wtedy także urząd skarbowy wystosuje stosowne pisma do podatnika.

 Jakie kary grożą za ukrywanie dochodu?
Jakie kary grożą za ukrywanie dochodu?

Jakie kary grożą za ukrywanie dochodu?

Podatnik, który osiąga dochody podlegające opodatkowaniu PIT, a nie wykaże ich w zeznaniu podatkowym, to może liczyć się z konsekwencjami karnymi. Może zapłacić tak zwaną podwójną sankcję. Po pierwsze organ podatkowy może opodatkować taki dochód karną stawką 75%, a dodatkowo jeszcze podatnik może zostać obciążony grzywną na podstawie kodeksu karnego skarbowe. Dlatego też lepiej jest nie ukrywać żadnych dochodów. Gdyż można zapłacić za to ogromną sumę.

dochoy z zagranicy
dochoy z zagranicy

Wspólne rozliczenie małżonków, którzy pracują za granicą – kto powinien płacić?

W przypadku gdy małżeństwo jest razem za granicą i pracują, to także muszą się rozliczać z urzędem skarbowym. Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonków jest solidarna. Każdy z nich ma obowiązek i prawo do uregulowania kwoty podatkowej. Ministerstwo Finansów zachęca, by podatek obciążający małżonków wspólnie został wpłacony na mikro rachunek tego małżonka, który występuje w zeznaniu podatkowym jako podatnik.

Dlatego decydując się na pracę za granicą, to nie da się uniknąć podatku, jeśli chcemy mieć legalną pracę. Dzięki, temu urząd skarbowy może wiedzieć, jakie mamy dochody. Jest to szczególnie proste w przypadku, gdy mamy dochody zza granicy, które wpływają regularnie co miesiąc na nasze konto bankowe.

Adres

znajduje się pod adresem:Dane kontaktowe

Telefon:
Fax:
e-mail:
NIP:
REGON:
STRONA WWW:
Kod w systemie e-daklaracje:

Godziny otwarcia:

jest otwarty w następujących godzinach:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Mapa dojazdowa

Inne urzędy skarbowe